House Democrats - District


Rep. Patrick J. Harkins

District 1
Erie County


Rep. Robert Merski

District 2
Erie County


Rep. Ryan Bizzarro

Democratic Policy Chairman

District 3
Erie County


Rep. Amen Brown

District 10
Philadelphia County


Rep. Robert Matzie

District 16
Beaver County


Rep. Aerion Andrew Abney

District 19
Allegheny County


Rep. Emily Kinkead

District 20
Allegheny County


Rep. Sara Innamorato

District 21
Allegheny County


Rep. Josh Siegel

District 22
Lehigh County


Rep. Dan B. Frankel

District 23
Allegheny County


Rep. La'Tasha D. Mayes

District 24
Allegheny County


Rep. Brandon Markosek

District 25
Allegheny County


Rep. Paul Friel

District 26
Chester County


Rep. Dan Deasy

District 27
Allegheny County


Rep. Tim Brennan

District 29
Bucks County


Rep. Arvind Venkat

District 30
Allegheny County


Rep. Perry Warren

District 31
Bucks County


Vacant

District 32
Allegheny County


Rep. Mandy Steele

District 33
Allegheny County


Vacant

District 34
Allegheny County


Vacant

District 35
Allegheny County


Rep. Jessica Benham

District 36
Allegheny County


Rep. Nick Pisciottano

District 38
Allegheny County


Rep. Dan Miller

Democratic Caucus Chairman

District 42
Allegheny County


Rep. Anita Astorino Kulik

District 45
Allegheny County


Rep. Ismail Smith-Wade-El

District 49
Lancaster County


Rep. Steve Malagari

District 53
Montgomery County


Rep. Greg Scott

District 54
Montgomery County


Rep. Liz Hanbidge

District 61
Montgomery County


Rep. Matthew Bradford

Democratic Appropriations Chairman

District 70
Montgomery County


Rep. Frank Burns

District 72
Cambria County


Rep. Dan Williams

District 74
Chester County


Rep. Scott Conklin

District 77
Centre County


Rep. Paul Takac

District 82
Centre County


Rep. Carol Hill-Evans

District 95
York County


Rep. Mike Sturla

District 96
Lancaster County


Rep. Patty Kim

District 103
Dauphin and Cumberland counties


Rep. David Madsen

District 104
Dauphin County


Rep. Justin Fleming

District 105
Dauphin County


Rep. Kyle Mullins

District 112
Lackawanna County


Rep. Kyle T. Donahue

District 113
Lackawanna County


Rep. Bridget M. Kosierowski

District 114
Lackawanna County


Rep. Maureen E. Madden

District 115
Monroe County


Rep. Jim Haddock

District 118
Lackawanna and Luzerne counties


Rep. Eddie Day Pashinski

District 121
Luzerne County


Rep. Mark Rozzi

Democratic Speaker of the House

District 126
Berks County


Rep. Manuel Guzman

District 127
Berks County


Rep. Johanny Cepeda-Freytiz

District 129
Berks County


Rep. Mike Schlossberg

Democratic Caucus Administrator

District 132
Lehigh County


Rep. Jeanne McNeill

District 133
Lehigh County


Rep. Peter G. Schweyer

District 134
Lehigh County


Rep. Steve Samuelson

District 135
Northampton County


Rep. Robert L. Freeman

District 136
Northampton County


Rep. John T. Galloway

District 140
Bucks County


Rep. Tina Davis

Democratic Caucus Secretary

District 141
Bucks County


Rep. Brian Munroe

District 144
Bucks County


Rep. Joseph Ciresi

District 146
Montgomery County


Rep. Mary Jo Daley

District 148
Montgomery County


Rep. Tim Briggs

District 149
Montgomery County


Rep. Joe Webster

District 150
Montgomery County


Rep. Melissa Cerrato

District 151
Montgomery County


Rep. Nancy Guenst

District 152
Montgomery County


Rep. Ben Sanchez

District 153
Montgomery County


Rep. Napoleon Nelson

District 154
Montgomery County


Rep. Danielle Friel Otten

District 155
Chester County


Rep. Chris Pielli

District 156
Chester County


Rep. Melissa Shusterman

District 157
Chester County


Rep. Christina Sappey

District 158
Chester County


Rep. Carol Kazeem

District 159
Delaware County


Rep. Leanne Krueger

District 161
Delaware County


Rep. David M. Delloso

District 162
Delaware County


Rep. Mike Zabel

District 163
Delaware County


Rep. Gina H. Curry

District 164
Delaware County


Rep. Jennifer M. O'Mara

District 165
Delaware County


Rep. Greg Vitali

District 166
Delaware County


Rep. Kristine C. Howard

District 167
Chester County


Rep. Lisa Borowski

District 168
Delaware County


Rep. Kevin Boyle

District 172
Philadelphia County


Rep. Pat Gallagher

District 173
Philadelphia County


Rep. Ed Neilson

District 174
Philadelphia County


Rep. Mary Isaacson

District 175
Philadelphia County


Rep. Joseph C. Hohenstein

District 177
Philadelphia County


Rep. Jason Dawkins

District 179
Philadelphia County


Rep. Jose Giral

District 180
Philadelphia County


Rep. Malcolm Kenyatta

District 181
Philadelphia County


Rep. Ben Waxman

District 182
Philadelphia County


Rep. Elizabeth Fiedler

District 184
Philadelphia County


Rep. Regina Young

District 185
Delaware and Philadelphia counties


Rep. Jordan A. Harris

Democratic Whip

District 186
Philadelphia County


Rep. Rick Krajewski

District 188
Philadelphia County


Rep. Tarah Probst

District 189
Monroe and Pike counties


Rep. G. Roni Green

District 190
Philadelphia County


Rep. Joanna E. McClinton

Democratic Majority Leader

District 191
Delaware and Philadelphia counties


Rep. Morgan B. Cephas

District 192
Philadelphia County


Rep. Tarik Khan

District 194
Philadelphia County